in ,

УбавоУбаво Што?Што?

СИГУРНО СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ! Зошто добиваме вишок килограми во зима?

Сезонското зголемување на телесната тежина варира од личност до личност, но одредени феномени за време на празниците обично го влечат показалецот на вагата во насока што не е пожелна.

Истражувањата покажуваат дека луѓето во просек добиваат два и пол до три и пол килограми во текот на зимските месеци, според Лоренс Ческин, директор на Центарот за управување со тежината на Џон Хопкинс.

Постојат неколку причини зошто добивате вишок килограми во зимските месеци.

Премногу спиење
Во летниот период, кога има повеќе сончеви денови, многу е полесно да станете од кревет и да бидете продуктивни. Меѓутоа, кога ќе дојдат постудените месеци и има помалку сончеви денови, сè што понекогаш сакате да направите е да останете во кревет и да спиете, нели е така?.

Постудено време
Постуденото време обесхрабрува многу луѓе да продолжат со своите секојдневни активности и рутини. Тие ја губат својата летна рутина на трчање или спортување помалку ако не и целосно!

Сезонско афективно нарушување
Прилично е депресивно враќањето од работа откако ќе се стемни. Но, не е сè во вашата глава, недостатокот на сончева светлина во зима всушност може да има значително влијание врз вашето расположение и здравје.

Малкумина развиваат сезонско афективно нарушување (САД) во зима, што е еден вид клиничка депресија.

Би било добро да се разбудите рано наутро и да бидете активни за да го спречите тоа, сметаат експертите.

Празничен собир
Сезоната на празници носи со себе забави и собири со многу храна и пијалоци. На почетокот звучи како забавно – но до Нова година, веројатно сте малку навикнати на слабите чувства што доаѓаат после прејадувањето. Се разбира, на крајот, ова прејадување остава трага

Еволуција
Според истражувањето на Универзитетот во Ексетер, нашата биологија е поврзана со желбата да се консумира повеќе храна во зимските месеци.

Истражувачите истакнуваат дека имаме природна тенденција да се прејадуваме во зима бидејќи порано, во тоа време од годината, храната била оскудна.

Веќе имате прекумерна тежина!
Ако веќе имате прекумерна тежина или се борите со килограмите, веројатно е поголема веројатноста да добиете нови екстра килограми за време на празниците отколку да ги изгубите.

Според студијата објавена од Универзитетот Тафтс, луѓето со прекумерна тежина накачуваат околу два и пол килограми за време на празниците, додека просечната личност се здебелува околу половина килограм.

Метаболизмот се забрзува
Иако ова може да изгледа како позитивна работа, скокот во нашиот метаболизам всушност може да доведе до зголемување на телесната тежина наместо да согорувате маснотии, ако не сте внимателни.

Според истражувањето на Универзитетот во Мастрихт во Холандија, нашиот метаболизам се забрзува обидувајќи се да потрошиме повеќе енергија што ќе ни помогне да ја задржиме телесната топлина. Со други зборови, ни треба повеќе храна за да ги задоволиме зголемените енергетски потреби на организмот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote