in

Што?Што?

Зошто се јавува „грчење на окото“?

Тоа всушност не ви го грчи окото, туку мускулите на очните капаци. Причините можат да бидат различни, од недостаток на сон, алкохол до стрес и дехидрација. Ситуацијата обично се решава сама по себе.

И покрај името, вашето око всушност не се движи воопшто, тоа е капка.

Грчењето на очните капаци е доста честа појава и обично не мора да се грижите, вели д-р Минг Ванг.

Состојбата на привремено или продолжено грчење на окото се нарекува миохемија на очните капаци и е резултат на ненамерно погрешно насочување на невроните кои ги стимулираат вашите мускули.

Постојат неколку вообичаени причини зошто очните капаци ни се грчат:

  • Стрес
  • Вишок кофеин
  • Дехидратација
  • Замор
  • Замор на очите
  • Алкохол
  • Суво око
  • Проблеми со јадење
  • Алергии

“Многу ретко грчењето на окото може да биде знак на одредени нарушувања на мозокот и нервите. Но, тогаш грчењето е придружено со други знаци и симптоми. Побарајте медицинска помош ако грчењето трае долго време (една до три недели), ако грчењето се појави на други делови на лицето и очите се црвени, отечени или имаат исцедок “, вели д-р Хардик Сони, основач и медицински директор на Ethos Spa.

Како да се запре грчењето на очите?

Очигледен одговор е да се решат потенцијалните причини за грчење на очите за да се види дали помага. Спијте повеќе, намалете го внесот на кофеин, одржувајте ги очите хидрирани со капки и направете се што можете за да го намалите стресот.

“Некои домашни лекови вклучуваат пиење чаша тоник или одржување на ладна или топла компресија на очите. Поекстремен пристап вклучува ботокс”, вели д-р Ванг, но препорачува да не се прибегнува кон драстични мерки затоа што состојбата обично се решава сама по себе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote