in

Зошто жените понекогаш се почувствителни на мирисите?

Научниците од „Медицинскиот факултет„ Универзитет Јагиелонијан “во Краков објасниле дека женското тело е почувствително во втората фаза од менструалниот циклус, затоа тие се особено чувствителни на мирисите во тој период.

„Во оваа фаза, тие се поподложни на инфекции, па нивното тело се обидува да избегне работи што можат да бидат штетни“, објаснуваат тие, додавајќи дека иако нивната студија била мала, повеќето учесници потврдиле дека имале разни мириси во тој период. од вообичаеното.

Студијата вклучува 93 жени на возраст меѓу 18 и 45 години.

Од нив било побарано да замислат седум различни ситуации и да го проценат нивото на одбивност откако погледнале 20 фотографии. Тие го сторија истото додека беа во фоликуларна фаза (петти или шести ден од циклусот), а потоа повторно во фаза на лутеалот (петти ден по позитивен тест за овулација или 20-ти ден од циклусот, ако резултатот од тестот за овулација беше не позитивно).

Во текот на втората половина на циклусот (лутеална фаза), кога прогестеронот ја потиснува имунолошката функција, жените биле поодбиени, повеќе од вообичаено, од работи како непријатен мирис на телото.

Истражувачите заклучиле дека самата помисла за бактерии е навистина непријатна за жените во тој период, пренесува Метро.

Своето откритие научниците го објавија во списанието „Еволуција и човечко однесување“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote