in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Зошто жените стареат побрзо од мажите?

Не е тајна дека жените живеат подолго од мажите. Ова им звучи како добра вест на женките, но постои една работа што не ја очекуваа.

Се покажа дека жените стареат побрзо од мажите. И тоа не е навистина изненадувачки затоа што има многу причини за тоа – од бременост до менопауза, но многу други животни околности исто така имаат влијание врз тоа.

Жените страдаат повеќе од стрес отколку мажите

Жените се повеќе склони кон ментални нарушувања, особено ако се поврзани со работата, според д-р Моринг.

Покрај тоа, хормоналната разлика е она што го објаснува сето тоа. Флуктуациите на хормоните се поврзани со депресија. Покрај тоа, сезонското афективно нарушување повеќе ги погодува жените отколку мажите. Исто така, постојаниот стрес неизбежно води до предвремено стареење.

Жените кои родиле побрзо стареат

Студија спроведена на универзитетот Џорџ Мејсон докажа дека жените изгледаат 11 години постари поради бременост.

Работата е во тоа што жените кои родиле имаат пократки теломери од оние кои никогаш не родиле, а колку пократки сте теломерите, толку постаро изгледате. Покрај тоа, стресот за време на бременоста не е невообичаен, што исто така го забрзува процесот на стареење.

Кожата на мажот е подебела

Според дерматолозите, машката кожа е за 25 проценти погуста од женската. Процентот може да варира од личност до личност, но генерално податоците остануваат исти.

Сепак, иако има помалку брчки на машките лица, оние што постојат се подлабоки од женските.

Нивото на тестостерон е различно

Естрогенот е одговорен за младешко женско лице, додека тестостеронот е типичен за мажите.

Високото ниво на тестостерон го забавува стареењето. Иако естрогенот служи и како хормон против стареење, неговото производство опаѓа побрзо од производството на тестостерон. Затоа брчките се појавуваат порано кај жените, пишува Bright Side.

Менопаузата го носи својот данок

Губењето на хормоните за време на менопаузата го забрзува процесот на стареење. Кога жените влегуваат во менопауза, нивните тела повеќе не произведуваат колаген како порано. Ова предизвикува губење на еластичноста на кожата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote