in , ,

Што?Што?

Ѕвездата од серијата „Prison Break“ се бори со АУТИЗАМ: Актерот конечно проговори и посочи како се чувствува!

Вентворт Милер истакнува дека дијагнозата била шок, но не и изненадување, и решил да објасни што всушност значи тоа.

 

Познатиот заводник Вентворт Милер, кој ја освои публиката ширум светот со улогата во серијата „Prison Break“, пред повеќе од една година за медиумите изјави дека бил дијагностициран аутизам, што ја изненади и исплаши јавноста.

 

Милер сега истакна детали за специфичното нарушување преку неговиот профил на Инстаграм.

 

“Ова не е нешто што би го сменил. Фактот дека имам аутизам е централен дел од мојот идентитет, дел од сè што сум постигнал. Оваа есен се одбележува една година откако ми беше дијагностициран аутизам.

 

“Мојата дијагноза беше шок, но не и изненадување. Гледам во пет децении од мојот живот со нови очи. Не сакам да ризикувам одеднаш да бидам истакнат, недоволно информиран глас во јавноста. Заедницата собрана околу аутизмот беше замолчена низ историјата. Другите зборуваа за нив. или ‘над’ нив. Не сакам да правам повеќе зло, само сакам да кренам рака и да кажам – и јас сум тука. И јас сум многу години, Јас едноставно не го знаев тоа “. – заврши актерот.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote