in , ,

Што?Што?

8 необични начини за ослободување од стрес – Совет од психолог!

Мислите бегаат, концентрацијата паѓа, напнатоста расте, чувствувате внатрешна непријатност, паника – ова се типичните симптоми на стрес, кои не исфрлаат од рамнотежа.

Што да се прави? Научете да управувате со стресот, бидејќи помага не само да се вратите во форма, туку и да ги елиминирате болестите, па дури и да го забавите процесот на стареење.

 

1. Чешел

За време на работното време, поминато пред мониторот, мускулите на лицето стануваат многу напнати, па главата станува многу тешка и почнува да боли. Еден начин да се избегне стресот е да ја чешлате косата 10-15 минути. Оваа постапка помага да се „активира“ крвта и да се ослободат мускулите.

2. Храна

Вкусна храна – ефикасен анти-стрес допинг. Масната риба која содржи омега-3 масни киселини, многу корисни за нервниот систем, помага да се одржи добро расположение и да се ослободи од стресот. Ако не сакате риба, јадете сладолед или банана. Оваа храна е подобра од антидепресивите.

3. Тријте ги дланките

Друг начин да се ослободите од напнатоста и да се избегне стресот. Потребно е со сета сила да ја триете дланката на дланката, додека дланките не станат жешки. Корисно е и триење на ушите. На тој начин брзо ќе се вратите на работа и ќе се фокусирате.

4. Измијте ги конфликтите и стресовите

15-минутниот туш помага во борбата против негативните емоции. Застанете под топлиот проток на вода, така што ќе ви ги масира главата и рамената. Наскоро ќе почувствувате како водата со себе носи се што е непотребно.

5. Бои

Психолозите откриле дека сликањето боенка во рок од 2-3 минути за време на периоди на зголемен стрес ја зголемува веројатноста за завршување на сите задачи на време за пет пати.

6. Чај од хибискус

Со акумулирање на радикали, човекот има чувство на паника и анксиозност – карактеристики на стресна состојба. Хибискусот не дозволува акумулација на радикали, бидејќи исто така го разредува, а со тоа помага да се ослободите од стресот, без да предизвикате да се чувствувате летаргично.

7. Уредување

Сортирањето на работите на нивните места ви помага да се фокусирате и да ги организирате вашите мисли. Освен тоа, уредните полици, фиоки, фиоки, шкафови имаат позитивно психолошко дејство – надворешното уредување и организација несвесно се пренесува во сопствениот живот.

8. Танцувајте

Бидете сигурни да танцувате дома. Ритмичките движења со музика безделно помагаат да се елиминира стресот. Покрај тоа, танцувањето го доживуваме како забава, за разлика од сличните вежби во фитнес клуб.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote