in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ароматичен десерт кој Италијанците го јадат за појадок: Вкусен и мек – ја подарува душата со кафе!

Ciambella е италијански колач во форма на прстен, кој традиционално се јаде за појадок, и е неверојатно лесен за подготовка. Може да го послужите како десерт, со свежо овошје или сирење, а најдобро одговара со утринско кафе, посебено еспресо

Потребни состојки:

 • 3 јајца на собна температура
 • 250 гр шеќер
 • 180 мл маслиново масло или сончогледово масло
 • 250 мл млеко
 • 2 лажички свежо рендана кора од лимон
 • 150 мл свежо исцеден сок од лимон
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 400 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1/2 лажиче сол
 • 2 лажички мелен анасон
 • Шеќер во прав за декорација

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови, а потоа премачкајте мал калап за куглоф со путер.
Изматете ги јајцата и шеќерот додека не добијат убава кремаста текстура, околу три минути.
Во садот додадете маслиново масло, млеко, кора од лимон, сок од лимон и екстракт од ванила, а потоа промешајте повторно со средна брзина додека не се изедначи и соедини.
Во течните состојки додадете брашно, прашок за пециво и зачини и промешајте со миксер на мала брзина.
Истурете го тестото во подготвената тава и печете околу 50 минути или додека чепкалката за заби не излезе сува од кога ке биде вметната во средина на колачот.
Внимателно свртете го колачот на решетката и оставете да се излади.
Наросете со шеќер во прав и послужете.

 

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote