in

Данска студија: Британскиот вид коронавирус драстично ги зголемува шансите за хоспитализација!

Данска студија покажа дека луѓето заразени со многу заразниот британски вид на ковид-19 имаат 64 проценти поголема веројатност да бидат хоспитализирани, соопшти државниот институт Серим.

Од 2.155 лица заразени со опасниот вид Б117, 128 се хоспитализирани, што е за 64% повеќе од заразените со други видови.

Резултатите од студијата се слични на резултатите направени во Велика Британија на почетокот на овој месец, додаде институтот.

Британскиот вид стана доминантен во Данска минатата недела и отпаѓа на две третини од новите случаи на козиви, во споредба со помалку од 5% на почетокот на годината.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote