in

СлаткоСлатко

Магични фотографии од рајската плажа: Погледнете како изгледаат „чудовиштата Лопар“ (ФОТО)

Покрај конкуренцијата во изработка на скулптури, Фестивалот го одбележа и натпревар во создавање на најубава фотографија од скулптурите. Од наградените фотографи, Марија Кордиќ го зазеде првото место со фотографијата „Sandy Octopuss“, Дражен Каспрек го освои второто место со фотографијата „Work in progress“, а третото место го освои Франко Бениќ со фотографијата „Little Helpers“. . Прекрасните скулптури од рајската плажа уште еднаш ги воодушевија сите присутни, додека сите останати можеа да уживаат во прекрасните воздушни кадри кои ја покажаа грандиозноста на морските чудовишта направени од песок.

 

„Уметниците немаа воопшто лесна задача, но не воодушевија со нивните креации од песок, кои беа вистинска атракција за сите собрани. Станува збор за навистина вреден уметнички и туристички настан кој претставува голема промоција на Лопар како посакувана јадранска дестинација. Фестивалот на песочни скулптури е еден од главните настани што привлекува голем број луѓе во Лопар и кои остануваат тука да уживаат и по завршувањето на фестивалот“, рече заменик-директорот на Туристичката управа на општина Лопар, Иван Пичуљан.

 

Иницијатор на оваа единствена манифестација е академскиот сликар и професор Златко Каузлариќ Атач, а уметнички директор на фестивалот е академската скулпторка Паула Баниќ. По фестивалот на скулптури од песок, забавата не завршува – посетителите кои ќе се одлучат да го посетат Лопар ова лето можат да уживаат во Риболовниот фестивал, популарниот фестивал за деца Рај, како и во познатата ноќ Лопар.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote