in

СлаткоСлатко

Ками Рита се искачи по 28. пат на Монт Еверест

Ветеранот шерпас Ками Рита го искачи Монт Еверест по 28. пат во вторникот, соборувајќи го сопствениот рекорд помалку од една недела откако го постави, бидејќи двајца водичи се натпреваруваат меѓу себе за титулата најмногу искачувања на највисокиот врв на светот.

Според организаторот на експедицијата Seven Summits Treks, Ками Рита, кој се смета за еден од најголемите планински водичи, стигна до врвот 8.849 метри во вторникот во 9,20 часот по локално време.

Неговото последно искачување доаѓа еден ден откако колегата шерпас Пасанг Дава го постигна својот рекорд од 27 патувања до врвот.

 

Трката за титулата започна така што Пасанг Дава се искачи на врвот по 26-ти пат на 14 мај, израмнувајќи го претходниот рекорд на Ками Рита. Ками Рита го достигна врвот три дена подоцна по 27. пат.

Остануваат уште неколку дена од пролетната сезона на качување, и двајцата шерпаси беа на планината и им помагаа на своите клиенти да се искачат на снежниот врв. Мај е најпрометниот месец за да се направи опасното искачување бидејќи има најдобри временски услови.

Ками Рита првпат се искачи на Еверест во 1994 година и оттогаш оди речиси секоја година. Тој е еден од многуте шерпаси водичи чија стручност и вештини се од витално значење за безбедноста и успехот секоја година на странските алпинисти кои се обидуваат да застанат на врвот на планината.

Неговиот татко бил меѓу првите шерпаси. Покрај неговите искачувања на Еверест, Рита се искачи на неколку други врвови кои се меѓу највисоките во светот, вклучувајќи ги К2, Чо Оју, Манаслу и Лоце.

Стотици планинари се искачија на Монт Еверест или планираат да го направат својот обид овој месец.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote