in ,

WTFWTF

Канје Вест обвинет за кражба

Наследниците на покојната американска пејачка Дона Самер поднесоа тужба до федералниот суд во Калифорнија против рап ѕвездите Је (Кание Вест) и Тај Дола Сине, тврдејќи дека музичарите „одлучиле едноставно да ја украдат“ нивната песна „I Feel Love“ и да ја искористат. без дозвола во заедничко дело.албум „Мршојадци“.

 

Во тужбата, поднесена од Брус Судано, вдовецот на Дона Самер и извршител на нејзиниот тестамент, се наведува дека музичкото дуо користело „карактеристични“ делови од песната на Дона Самер „Good (Don’t Die)“, иако нивното барање било одбиено поради контроверзно од минатото“, пренесува Гардијан.

Вест и Тај Дола Сајн побараа употреба на „I Feel Love“ во јануари, пред објавувањето на албумот Vultures на 10 февруари. Наследниците на Дона Самер го одбија барањето, укажувајќи на огромната комерцијална вредност на композицијата „I Feel Love“, но и на потенцијалното деградирање на наследството на пејачката.

„The Donna Summer Endowment се обидува да ја заштити вредната интелектуална сопственост од какво било јавно здружување со негативен публицитет“, се вели во тужбата.

Се додава дека Вест и Тај Дола Сајн потоа побарале дозвола преку Universal Music Group, но нивното барање повторно било одбиено.

„Соочени со постојано одбивање, Вест и сообвинетите се обидоа да го заобиколат овој блок со неовластено интерполирање. Тие ја користеа иконската мелодија на песната како кука за нивната навредлива песна и во суштина повторно ги снимија веднаш препознатливите делови од „I Feel Love“. Користејќи пејач кој звучи слично на летото, со мали промени во текстот (исто така направено без дозвола)“, се вели во тужбата.

Наследниците на американската диско пејачка забележуваат дека тужбата е „повеќе од само неплаќање на соодветен надомест на обвинетите за користење на туѓи музички имоти“.

„Станува збор и за правата на уметниците да одлучуваат како нивните дела ќе бидат користени и презентирани во јавноста, како и потребата да се спречи некој едноставно да краде креативни дела кога не може да го обезбеди правото да ги користи на легален начин. “ се нагласува.

Канје Вест се соочи со други проблеми пред објавувањето на албумот „Vultures“. Пејачот Ози Озборн рече дека не ја одобрува Веста да ја користи музиката на Блек Сабат „бидејќи таа е антисемитска и предизвика нераскажана болка кај многумина“.

Је, кој легално го смени своето име од Канје Вест во 2021 година, предизвика бес во 2022 година со серија антисемитски објави на социјалните мрежи, што доведе до прекин на голем број брендови и деловни партнери, вклучувајќи ги Адидас, Гап и други.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote