in ,

Што?Што?

Крими серија која многумина само што ја открија, а ја сметаат за една од најдобрите (ВИДЕО)

Љубителите на сериите знаат дека воопшто не е невозможно некои квалитетни дела да останат незабележани поради нивната огромна бројка.

 

За среќа, постојат групи каде што луѓето дискутираат кои серии вреди да се препорачаат, а за кои многумина не слушнале.

Корисниците на Netflix се воодушевени од полициската серија Deadwind, која многумина ја открија дури сега и почнаа да зборуваат за неа во Фејсбук групата Netflix Bangers, пишува Index.hr.

Финската серија се состои од три сезони. Првиот е снимен во 2018 година, а во него Пила Витала ја игра Софија Карпи, детективка која го открива телото на млада жена на градилиште.

Карпи во тој момент не ни сонува дека ова откритие ќе започне синџир на настани кои би можеле да и го уништат животот.

Ова е серија за љубителите на нордиското кино
Првата сезона се состои од 12 епизоди, додека останатите две имаат по осум епизоди. Значи, ако сакате скандинавски криминалистички романи, Deadwind е идеален избор за викенд маратон.

 

„Дефинитивно една од најдобрите полициски шоуа на Нетфликс“, вели еден гледач.

 

„Серијата е одлична. Повеќе сакам скандинавски филмови, но овој ми се допадна. Пејзажите се особено убави“, тврди друг.

„Помош! Не можам да престанам да го гледам Deadwind! Игнорирав се“, се пошегува третиот.

Во 2018 година, Deadwind беше номиниран за наградата Nordisk Film & TV Fond, во категоријата најдобро нордиско сценарио.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote