in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НАЈДОБРИ КОСТНИ ОД РЕРНА: Лесни се за правење, а најважниот чекор е еден чекор пред печење

Костенот е многу здрав орев. Може да направите и намази од костени, а со доаѓањето на студените денови започна сезоната на печени костени. Суровите плодови се горчливи, но кога се печени добиваат сладок вкус и мека текстура. Италијанците сакаат печени костени, а кај нас е многу популарен деликатес кога ќе дојде зимата. За печење изберете големи и тешки костени со сјајна површина.

Состојки:

230 гр нелупени костени

Рецепт за печени костени:

Со остар нож направете рез во форма на Х на тркалезната страна на секој костен. Ова е важен чекор за да не „експлодираат“ костените при печењето поради внатрешниот притисок и полесно да се лупат. Наредете ги во плех обложен со хартија за печење и печете ги на 220°C околу 15-20 минути или додека не омекнат. Потоа ставете ги костените во крпа или крпа, завиткајте и цврсто притиснете. Оставете ги да отстојат неколку минути, а потоа отстранете ги темните кори, како и тенкиот слој помеѓу овошјето и кората.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote