in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Ако сакате да живеете 100 години или повеќе, јадете го ова за појадок секое утро

Ден Батнер ги поминал последните 20 години проучувајќи ги навиките на луѓето кои живеат до 100 или повеќе години, особено храната што ја јадат. Во оддалечениот агол на Никоја, Костарика, го нашол најздравиот појадок на светот.

 

Под покривите на црвените ќерамиди, десетина луѓе од Никоја се будат секое утро во 4 часот наутро. Тие горат дрва во глинени печки, ставаат котли со зачинети грав да се варат и месат тесто од пченкарно брашно“, пишува тој за CNBC.

 

„Жената зема парче тесто со големина на топче за голф, го става на пергаментна хартија и формира совршено тркалезна ливче. ,” тој рече.

„На другиот крај од шпоретот, тројцата го мешаат гравот со кромид, црвени пиперки и локални билки. Гравот полека се готви околу еден час, а потоа се меша со оризот“, додаде Битнер.

Пченкарните тортиљи се одличен извор на сложени јаглехидрати со понизок гликемиски индекс од интегралните житарки. Пепелта ги разградува клеточните ѕидови на пченката правејќи го ниацинот (витамин Б) достапен и ослободувајќи ги амино киселините кои телото може да ги апсорбира.

Црниот грав ги содржи истите антоцијани (амино киселини) кои се наоѓаат во боровинките. Богати се, ги чистат цревата, го намалуваат крвниот притисок, го регулираат инсулинот и полни се со фолати, калиум и витамини од групата Б.

Комбинацијата на грав и ориз создава целосен протеин, што значи дека садот ги содржи сите амино киселини неопходни за долг живот. Според Бутнер, вкупната цена на овој појадок е околу четири евра, а може да се подготвува цела недела.

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote