in

Мајмунот одигра логичка видео игра благодарение на вградениот чип! [ВИДЕО]

Мајмунот успеа да ја игра видео играта Понг само со мозок, благодарение на вградениот чип во главата поставен од компанијата Neuralink, стартапот на американскиот милијардер и претприемач Elon Musk.

Видеото од компанијата објавено вчера, покажува мајмун од макака, наречен Пагер, со очите како ги контролира движењата на ракетата за да спречи топката да падне во вселената, како што може да се направи со џојстик, екран на допир или тастатура.

„Мајмунот ја играше видео играта телепатски благодарение на чипот во мозокот“, напиша Маск, кој е и основач на Tesla и SpaceX, во порака на Twitter.

Neuralink го поздрави овој напредок како уште еден чекор кон неговата главна цел, а тоа е да им овозможи на парализираните луѓе директно да ја користат својата нервна активност за лесна контрола на компјутерите и мобилните уреди. Во август минатата година, компанијата ги претстави свињите со кои инсталираше прототип на безжичен чип, со димензии 23 милиметри на осум милиметри, како мала паричка.

Инженерите на компанијата собираат невролошки сигнали на компјутерите, кои се пренесуваат со вградени чипови, додека Паџер игра видео игри со џојстик, на пример. Анализата на овие сигнали овозможува формирање на машини и напредок во контролата на компјутерите преку мисли. Маск се надева дека чиповите на Нуралинк првенствено ќе послужат за да им помогнат на парализираните луѓе или на луѓето со невролошки заболувања. Долгорочна цел е да се направат импланти толку безбедни, сигурни и едноставни што луѓето ќе сакаат да им бидат всадени.

Други компании исто така развиваат врски помеѓу мозокот и машината. Facebook финансира проект во кој мозочната активност е преведена на зборови, преку алгоритми, за да им овозможи на луѓето кои не можат да зборуваат поради невродегенеративни болести, повторно да зборуваат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote