in ,

СлаткоСлатко

НЕВЕРОЈАТНО СУШТЕСТВО ДОЈДЕ НА СВЕТ Научниците се ШОКИРАНИ: „Ова е повеќе од ретко“ (ФОТО)

Екстремно ретко бебе бело алигатор е родено во парк за диви животни во Орландо, Флорида. Вработените во паркот рекоа дека женското младенче е долго 49 см и сега е едно од само седумте такви алигатори во светот. Нивната кожа е бела поради ретка вродена генетска состојба позната како леукизам.

Тоа е недостаток на пигменти на кожата. Во случај на леукизам, недостасуваат сите видови пигменти на кожата, не само меланин, за разлика од албинизмот.

„Ова е повеќе од ретко, апсолутно е неверојатно“, изјави директорот на дивиот забавен парк Гаторланд во Флорида Марк Мекхју.

Тој додаде дека списокот на паркот во Орландо сега вклучува левцистички алигатори Ајс, Ноел, Сноу, Перл, Слоновата Коска и Маршмелоу. Родителите на младенчето се Џајан, таткото леукист од мочуриштето во Луизијана и Ешли, нормална женка без генетски мутации.

Истиот пар има уште едно младенче, машко, во кое преовладувале гените на мајката. Во моментов се бараат имиња и за двајцата.

Марк Мекхју им објасни на новинарите дека не се работи за „албино животно, иако на прв поглед така изгледа, туку за леукистично животно, чија кожа е бела, но на делови од телото имаат малку пигмент“.

Леукистичките животни, исто како и албино, не можат да живеат сами во природата.

„Албино и леукистичките алигатори не можат сами да живеат во дивината од едноставна причина. Тие не би преживеале токму поради бојата на кожата. Кај нормалните индивидуи кожата е одлична камуфлажа и им овозможува на алигаторите да се доближат до пленот.

„Во паркот Гаторланд ги чуваме во сенка или во затемнети простории цело време“, рече Мекхју.

May be an image of amphibian and text

May be an image of crocodile and amphibian

May be an image of 1 person, pangolin and crocodile

May be an image of 1 person and amphibian

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote