in

Запознајте го човекот кој тврди дека е реинкарнација на ИСУС и има 5,000 СЛЕДБЕНИЦИ!

Сергеј Анатолјевич Тороп, или како себеси се нарекува Висарион, тврди дека е реинкарнација на Исус Христос. Малку работи се знаат за Висарион и оние кој ги знаеме се непотврдени. Неговото име во превод значи „оној кој дава живот“ и тој изгледа како западната верзија на Исус.

Од сите култски лидери кој тврдат дека се реинкарнација на Исус, Висарион изгледа како опасна и страшна индивидуа. Тој често зборува за крајот кој ќе ги снајде неговите следбеници, а тоа ретко завршува добро за членовите на култот. Во неговата идеологија исто така се спомнуваат вонземјаните и сосема различна приказна за настанувањето на светот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote