in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ЗДРАВ НАПИТОК КОЈ ЈА НАМАЛУВА ЖЕДДТА ПОВЕЌЕ ОДКОЛКУ 3 ЧАШИ ВОДА: Секое утро за енергија и сила

Ако и вие се чувствувате жедни и покрај тоа што ја земате препорачаната дневна количина од 2 литри вода, пробајте го пијалокот препорачан од докторката Дана Коен.

 

Доколку сте жедни, можно е вашето тело да е веќе дехидрирано, велат експертите. Дехидрираноста е штетна за вашето здравје и затоа е важно да пробате сè за да го избегнете. Препорака во врска со ова е да го пиете ова здраво смути секое утро.

“Кога ќе погледнете семе од краставица, буквално можете да видите вода. Истото важи и за семето чиа, кое кога ќе се потопи во вода, ќе добие структура на гел. Јаболките содржат до 86% вода, па така јаболко и шише со водата е повеќе хидрантна од две шишиња вода. “тврди Коен.

 

Состојки:

  • ½ јаболко
  • ½ краставица
  • 2 лажици семе од чиа
  • сок од еден лимон
  • 1 ѓумбир
  • 1 чаша спанаќ
  • 3 чаши вода

 

 

Едноставно подгответе го овој здрав напиток, ставете ги сите состојки во блендер додека смесата не стане течна. Ако сакате вашето смуди да се олади, додадете неколку коцки мраз.

 

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote