in ,

WTFWTF Што?Што?

ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ОТИДОА ДА ЈА ВИДАТ! Карпа стара 1 милијарда години пронајдена на земјоделско поле во Германија!

Карпа откриена пред 50 години во полето на земјоделец по име Франц Дортелман во Германија се покажа стара 1 милијарда години.

Тешка е 140 тони!

Во градот Хјувен во Долна Саксонија, Германија, земјоделецот Франц Дортелман открил огромна карпа кога садел посеви на полето пред 50 години. Геолозите дојдоа да ја испитаат карпата, чија репутација наскоро се прошири.

Геолозите за џиновската карпа, која е долга 5,80 метри, висока 2,90 метри и широка 4,50 метри, зедоа примероци и ги испратија во лабораторијата за испитување.

Резултатот ги запрепасти геолозите. Се проценува дека староста на карпата е стара околу 1 милијарда години и тежи околу 140 тони.

140 ton ağırlığında

Карпата ќе се именува!

Наведено е дека карпата ќе биде отстранета од властите во рок од 14 дена и ќе биде поставена како споменик во селото Хувен.

Заменик-градоначалникот Алфонс Коне рече: „Во последните четири недели околу 10 илјади посетители дојдоа да го видат каменот. Ние сакаме да го зачуваме во селото“, рече тој.

Беше објавено дека гигантската гранитна карпа ќе биде именувана следната година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote