in ,

Што?Што?

„Toyota Yaris Cross“ – подобар и посигурен од било кога

„Toyota“ објави серија ажурирања за моделот „Yaris Cross“ кој ќе се продава на европските пазари. Урбаниот кросовер сега доаѓа со помоќен хибриден погон, додека има корист од повеќе технологија во кабината, подобра звучна изолација и подобрена безбедносна опрема.

„Hybrid 130“ го комбинира атмосферскиот 1,5-литарски мотор со помоќен електричен мотор, испорачува комбинирана моќност од 132 ks и 185 Nm вртежен момент. Зголемувањето на моќноста го подобрува спринтот од 0-100 km/h, кој сега трае 10,7 секунди (подобрување за 0,4 секунди). Во исто време, кросоверот од Б-сегментот ја задржува својата водечка позиција во сегментот во однос на емисиите на CO2, во просек помеѓу 103 и 122 g/km.

Највисокото ниво на опременост „Premiere Edition“ се издвојува со специјалната „Urban Khaki“ боја, надополнета со соодветни внатрешни акценти и свежи 18-инчни алуминиумски тркала.

Мултимедијалниот систем „Toyota Smart Connect“ добива надградби, сега поддржува надградби без контакт и безжично поврзување со „Android Auto“ и „Apple CarPlay“.

 

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote