in

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ВТОРАТА ПЛАНЕТА ОД СОНЦЕТО – ВЕНУС!

Од кога информациите почнаа да бидат „доволни“ за нашата планета, Земја, почнавме да размислуваме за вечноста на универзумот и животот во другите планети. Во оваа статијата ќе прочитате интересни факти за планетата Венус.

  1. Името на планетата Венус потекнува од грчката божица за убавина и љубов, Афродита.

2. Планетата Венус е близначка на планетата Земја

3. Планетата е многу жешка и светла

4. Венус е планета без временски сезони

5. Ротира обратно од стрелките на часовникот

6. Планетата Венус нема свој сателит

7. Насекаде има облаци но невозможен е животот таму!

8. Ветровите се побрзи и од ураганите

9. Насекаде има волкани

10. Посетена е од 40 различни вселенски летала

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote