in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Компир салата со туна: Совршен ручек за целото семејство!

Ако барате идеа за денешниот ручек, на право место сте 🙂

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 конзерви туна
  • црни маслинки
  • 2 млади кромида
  • 1 лажица сенф
  • 1 лимон
  • 3 лажици маслиново масло
  • сол, бибер
  • неколку гранчиња свеж магдонос и зачин

Подготовка:

Измијте ги компирите и варете ги сите со кора околу 30 минути или додека не омекнат. Кога компирот ќе се свари, исплакнете ги во ладна вода и прелијте ги со сок од лимон, оставете ги малку да се оладат за полесно да се излупат и исецкаат, потоа излупете ги и исечете ги на кругови со еднаква дебелина.

Исечете го кромидот, додајте го на компирот и внимателно измешајте. Измешајте масло, сенф, сецкан магдонос и зачин, сол и бибер и измешајте сè. Измешајте компири, додадете туна и маслинки и промешајте.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote