in

ЖЕСТОКА ДЕБАТА ВО ФРАНЦИЈА! Го тргнаа месото од училишната ужинка на децата!

Одлуката на градоначалникот на Лион за привремено отстранување на месото од понудата во училишните мензи предизвика голем политички конфликт во Франција.

Министрите го обвинија градоначалникот Грегори Дусе, член на Зелените, за „идеолошко“ и „елитистичко“ однесување.

Градскиот совет објави дека одлуката за исфрлање на месото од менито е практична за време на пандемијата на коронарниот вирус, бидејќи е невозможно да се служат 29.000 деца за два часа, доколку има избор помеѓу вегетаријанец и месен оброк.

Бидејќи прехранбената индустрија е одговорна за една четвртина од емисиите на јаглерод, владата ги повика Французите да јадат повеќе локални производи и да консумираат помалку месо, но со подобар квалитет.

Минатата година францускиот Сенат предложи диета која повеќе се базира на зеленчук, но целта беше да се намали потрошувачката на нездрава брза храна.

Сепак, моќното лоби на фармерите остро се спротивставува на намалувањето на потрошувачката на месо и тие донесоа трактори, крави и кози пред градската општина во Лион, тврдејќи дека „укинувањето на месото гарантира слабост против идните вируси“.

Официјални лица од Лион ветија дека ќе го вратат месото во кантините веднаш штом ќе се релаксираат епидемиолошките мерки и студентите имаат повеќе време за ручек. Во исто време, тие потенцираа дека предложеното мени не е вегетаријанско, туку содржи јајца и риба, и дека претходниот градоначалник, eraерард Коломб, од редовите на десницата, го предложи истиот чекор за време на првиот бран на круната.

Дузе тврди дека јаде месо и не се обидува да им наметнува вегетаријанска диета на децата.

„Ова е Лион, главниот град на гастрономијата, вкусот на храната е важен за нас, а исто така е важно за нас да можеме да им понудиме на нашите деца зготвен оброк што ќе седнат и ќе јадат“, рече тој.

Ова, сепак, не спречи некои министри да ја критикуваат одлуката како апсурдна, скандалозна и идеолошка.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote