in

НИКОГАШ НЕ БИЛО ИЗЛОЖУВАНО! Се продава уметничкото дело „Монмарте“ на Ван Гог! [ФОТО]

Сликата „Scène de rue à Montmartre“ стара 134 години, направена од славниот сликар Винсент ван Гог за време на неговиот живот во Франција, ќе се најде на аукција за 10 милиони американски долари од аукциската куќа Сотби.

Винсент Ван Гог, еден од добро познатите сликари во историјата на уметноста, ја отсликува ветерницата во Монмарт, станбена зона на Париз, главниот град на Франција, што ќе се најде во продажба.

134-годишната слика „Scène de rue à Montmartre“, никаде изложена, ќе се најде на аукција од аукциската куќа Сотби за 10 милиони долари на 25 март.

Стотици години беше во рацете на едно семејство!

Уличен поглед во Монмартр е во колекцијата на едно француско семејство од 1887 година кога е нацртано.

Делото ќе биде изложено во аукциските куќи Сотби во Париз, Амстердам и Хонг Конг до 25 март.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote