in

Зошто интервалот помеѓу првата и втората доза на Астразенека е три месеци?

Малку невообичаено во споредба со другите вакцини против корона, интервалот помеѓу две дози на вакцината Ofxord или Астразенека е значително поголем. Причината за тоа е подобрата ефикасност.

Една нова студија објавена во списанието „Лансет“ вели дека одложувањето на втората доза на вакцина „Астраженец“ значи дека ќе работи подобро на долг рок.

И додека, да речеме, Велика Британија во моментов ги вакцинира своите граѓани околу 22 дена по првата доза, одложувањето на втората доза на 90 дена може да биде подобро решение.

Имено, првата доза на вакцина Астразенека обезбедува 76 проценти заштита во период од три месеци. Истражувањата покажаа дека со примање на втората доза по само 22 дена, заштитата падна на 55%.

Од друга страна, оние кои ја примиле втората доза приближно три месеци по првата имале 81 процентна заштита. Значи, толку е поголем интервалот помеѓу дозите – заштитата се зголемува. Сепак, ова истражување не е ново бидејќи е слично со вакцините против сезонски грип, ебола или маларија.

Оваа вест ќе биде важна и за дистрибуција на вакцини, што е светски предизвик, затоа многу земји не ги добиваат навреме сите дози.

Од друга страна, со вакцини од други производители, интервалот помеѓу две дози е обично три недели.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote