in

МИТ ИЛИ ВИСТИНА? Дали навистина треба да направиме 10.000 чекори на ден за да останеме здрави?

Пешачењето е доста корисна активност. Тоа не само што го подобрува нашето здравје, туку и нè прави посреќни луѓе. Она што повеќето луѓе ги интересира е сепак колку е потребно да се пешачи секој ден за да се видат овие позитивни ефекти. Обично можеме да слушнеме дека магичниот број е 10.000 чекори на ден, но дали е тоа навистина потребно и кој прв ја спомна оваа норма?

Верувале или не, идејата дека е потребно да се направат 10.000 чекори на ден за да се остане здрав потекнува од јапонскиот производител на педометар наречен Manpo-kei уште во 1965 година. Неговото име може да се преведе како „бројач 10.000 чекори“. Традицијата на овој производ во новиот милениум ја продолжи компанијата FitBit, која исто така воведе стандард од 10.000 чекори на ден преку своите производи за секој што сака да биде во форма.

Бројни студии, сепак, открија дека иако некои луѓе можат значително да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести на овој начин, за повеќето луѓе дневната норма од 10.000 преземени чекори не нуди никакви дополнителни придобивки во однос на, на пример, преземени 5.000 чекори. Оваа дневна норма е, сепак, тешка за спроведување, бидејќи некои луѓе едноставно немаат доволно време да одат толку многу во текот на денот.

Д-р Ли, професор по медицина на Харвард, смета дека заради своето здравје, секој треба да направи најмалку 4400 чекори на ден. Тој препорачува неколку промени во однесувањето што можат да ви помогнат да ја исполните оваа норма:

  • Намалете ја употребата на лифтот колку што можете
  • Паркирајте се на првото слободно место што го гледате, а не на најблиското до вашиот дом
  • Ако користите јавен превоз, излезете од станицата порано пред крајната дестинација и одете пеш до неа
  • Намерно ги комплицирате домашните работи со тоа што бидете што подвижни

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote