in ,

ТаженТажен

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 617 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19, ПОЧИНАТИ 32 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 314, Куманово – 47, Струмица – 29, Штип – 26, Кавадарци и Кичево – по 19, Охрид – 18, Велес, Свети Николе и Радовиш – по 14, Ресен – 13, Гостивар и Кочани – по 12, Тетово и Битола – по 10, Прилеп и Струга – по 8, Крива Паланка – 6, Берово – 5, Пробиштип – 4, Кратово – 3, Гевгелија, Неготино, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 2, Дебар и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 450 оздравени пациенти од: Скопје – 250, Куманово – 24, Гостивар и Прилеп – по 23, Тетово – 16, Велес – 15, Битола – 14, Кичево – 13, Струмица – 12, Свети Николе – 11, Штип  – 10, Македонски Брод – 8, Кавадарци – 5, Неготино – 4, Кочани Кратово и Гевгелија – по 3, Ресен, Берово, Пробиштип и Богданци – по 2, Охрид, Радовиш, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 10 починати лица од Скопје (83г, 75г, 74г, 73г, 71г, 69г, 69г, 64г, 63г и 55г), 4 починати лица од Струмица (82г, 70г, 59г и 58г), 3 починати лица од Гостивар (74г, 64г и 53г), по две починати лица од Куманово (66г и 52г) и Тетово (81г и 78г), по едно починато лице од Прилеп (83г), Кичево (41г), Македонски Брод (40г), Кавадарци (71г), Гевгелија (68г), Пробиштип (63г), Богданци (49г), Охрид (80г), Дебар (61г), Струга (86г) и Валандово (81г).

Од пријавените 32 лица, 29 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.621 тестови преку: ИЈЗ-348, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–88, ЦЈЗ Куманово-63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–155, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-209, Биотек-394, Систина-77, лабораторија Лаор-259, Синлаб-64, Ремедика-25, Плодност–36, Генеа-10, Никоб лаб-488, ВФВ Медикал-97, Ели Медика-79, Ројал Медика –39,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.861.

Досега во земјата се направени вкупно 1.234.221 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.893 бројката на оздравени пациенти е 165.527, на починати е 6.339, а бројот на активни случаи изнесува 13.027.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 80036, Активни 5788

Куманово 10861, Активни 903

Тетово 10681, Активни 1082

Прилеп 8843, Активни 270

Гостивар 7897, Активни 614

Битола 6887, Активни 261

Велес 5965, Активни 251

Охрид 5741, Активни 617

Кавадарци 5667, Активни 191

Струмица 5527, Активни 506

Штип 5487, Активни 222

Кичево 3836, Активни 492

Струга 3736, Активни 647

Кочани 3093, Активни 118

Гевгелија 2336, Активни 65

Неготино 2282, Активни 37

Свети Николе 1800, Активни 114

Ресен 1486, Активни 113

Радовиш 1446, Активни 111

Дебар 1434, Активни 170

Крива Паланка 1333, Активни 55

Берово 1187, Активни 52

Делчево 1098, Активни 62

Виница 994, Активни 43

Пробиштип 883, Активни 46

Валандово 772, Активни 31

Богданци 540, Активни 20

Крушево 518, Активни 15

Кратово 512, Активни 55

Македонски Брод 456, Активни 29

Демир Хисар 420, Активни 12

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 308, Активни 10

Македонска Каменица 286, Активни 17

Дојран 139, Активни 4

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote