in

УбавоУбаво

Никогаш не фрлајте: 8 начини да користите кора од портокал во домаќинството

Портокалите се богати со лековити состојки, се користат при подготовка на разни десерти и овошни салати, но може да се користи и нивната лушпа.

Пред да користите кора од портокал, измијте ја добро под млаз ладна вода.

Еве зошто кората од портокал не треба да заврши во ѓубре по лупењето.

Отстранете ги дамките од вода.

Ако ве нервираат дамките од вода што се формираат на славините, можете едноставно да ги отстраните со полирање со внатрешноста на кората од портокал.

Полирање на мебел од дрво.

Белиот дел од кора од портокал може да го врати и сјајот на стариот мебел од дрво.

Производ за чистење.

Ставете кора од портокал во стаклена тегла, прелијте го со бел оцет, па оставете го да стои во фрижидер неколку недели и мешајте повремено. По неколку недели исцедете ја течноста, истурете ја во шише со прскалка и искористете ја за чистење на подови и прозорци.

За бркање на инсекти

Мравките, молците и комарците не сакаат одредени компоненти кои се наоѓаат во кора од портокал. Ќе ги избркате со ставање кора од портокал на местата од каде мислите дека потекнуваат инсектите.

Да се ​​освежи просторијата. Портокалот има неодоливо освежувачки мирис кој на секоја куќа и дава одреден шарм. Едноставно исушете ја кората од портокал во рерна, изблендирјте во блендер и ставете ја во мали платнени вреќи. Може да ги закачите во бања, плакари…

Омекнете го кафеавиот шеќер. Ако вашиот кафеав шеќер често се претвора во грутки, ќе го спречите тоа со ставање неколку парчиња кора од портокал во сад со шеќер. И како бонус, ќе добиете и одлична арома на шеќер.

Да се ​​отстранат мирисите од чевлите. Ставете ја кората од портокал во платнена вреќа, врзете ја и ставете ја во чевли кои не мирисаат многу пријатно преку ноќ. Кората ќе го апсорбира целиот непријатен мирис.

Пилинг за тело. Ова е наједноставниот пилинг што можете да го направите. Ставете кора од портокал во газа, врзете и користете наместо сунѓер за време на туширањето. Кората од цитрус ќе ја направи вашата кожа цврста, посветла и помазна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote