in

АНТИЧКИ ЕГИПЕТ! Несекојдневни и мистериозни факти за земјата на пирамидите!

Издвоивме 10 најинтересни и несекојдневни факти за античкиот Египет!

  1. Во античкиот Египет жените и мажите имале еднакви права

2. Жените работеле исти работи како мажите

3. Мајките кои дарувале млеко биле многу почитувани и биле третирани како божици!

4.Во античкиот Египет луѓето највеќе се храниле со овошје и зеленчук

5.Пирамидите не се градени од робови, туку од платени работници.

6.Повеќето од населението се занимавало со земјоделство

7.Родендените ги славеле само богатите класи

8.Во античкиот Египет луѓето целиот живот го криеле своето вистинско име

9.Античките Египќани се плашеле да умрат надвор од Египет

10.Египќаните биле напредни во стоматолошката хирургија. Многу од техниките кои се користат денеска потекнуваат од древниот Египет!

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote