in , ,

Што?Што?

Бебињата плачат без солзи и можат да спијат со отворени очи

 

Новороденче е најмалото човечко суштество, иако толку мало и слатко може да биде збунувачко.

Дури и ако сте веќе родител, постојат неколку работи што исто така можат да ве збунат, а тие се поврзани со бебиња.

Бебињата имаат различни колена


Кога ќе се роди бебе, нејзините колена не се исти како кај другите деца и возрасни. Бидејќи коската е многу крута и склона кон кршење, може да го комплицира процесот на раѓање и да предизвика повреди. Затоа колената на бебето се изградени од ‘рскавица, односно од истото ткиво од кое се прават носот и ушите на возрасните, пишува Bight Side.

Само по шестиот месец од животот, полека се формираат коскени структури. Околу тригодишна возраст, ‘рскавицата на колената почнува да прераснува во коска, а ткивото на’ рскавицата не се спојува сè до околу 10-та година од животот.

Можеби плачат многу, но немаат солзи

Солзави канали на бебето продолжуваат да се развиваат и по раѓањето, па кога бебето плаче, тоa плаче без солзи. По раѓањето, солзните жлезди работат, но произведуваат помалку солзи, колку што можат да ги навлажнат очите.

Повеќето бебиња добиваат солзи од првиот до третиот месец. Иако можеби сè уште немаат солзи, новороденчињата обично плачат два до три часа на ден. Понекогаш тие го прават тоа без причина, а понекогаш тие всушност се обидуваат да комуницираат со вас.

Тие се сеќаваат на звуците што ги слушале додека биле во матката
Ако мајката свири бебешки песни додека е во матката, таа сè уште може да ги запомни како новороденче. Студијата покажа дека мозокот на бебињата кои слушнале одредена мелодија непосредно пред раѓањето, посилно реагира на мелодијата веднаш по раѓањето и по четири месеци.

Тие можат да спијат со отворени очи

Иако ова звучи чудно, навистина нема потреба да се плашите од тоа. Некои бебиња спијат со отворени очи, како резултат на медицинска состојба наречена лагофталмус.

Причината зошто бебињата можат да спијат со отворени очи не е позната, но може да биде поврзана со нивните уникатни циклуси на спиење и поминување повеќе време во РЕМ фазата на спиење отколку возрасните. Но, тој е безопасен, доста чест и не укажува на проблем со спиењето.

Бебињата киваат повеќе

Кивањето им помага на бебињата да го исчистат метежот и честичките што се наоѓаат во носните пасажи, а бидејќи овие пасуси се мали во споредба со возрасните, полесно се затнуваат и треба почесто да се чистат.

Освен ако кивањето е придружено со други симптоми како што се треска или губење на апетит, тоа е здрав и важен знак дека нервниот систем на вашето бебе работи правилно.

Имаат пошироки очи

Бебињата не се раѓаат со совршен вид, така што во првите четири месеци, нивните очи можат да се движат независно едни од други или да бидат со ококорени очи сè додека не добијат мускулна контрола и научат како да се фокусираат.

За повеќето бебиња, ова е нормално, но ако нивните очи се уште се шири и на четири месеци треба да се консултирате со педијатар, бидејќи тоа може да биде знак на невролошки проблем, а не проблем со мускулите на окото, што се нарекува страбизам и влијае на до пет проценти од децата и може да го наруши визуелниот развој.

Родени се со големи очи

Бебињата секогаш се раѓаат со големи очи, а тоа е затоа што очите се единствениот орган што не расте по раѓањето.

Очното јаболко е со иста големина цел живот. Иако очното јаболко не расте, видот интензивно се развива во текот на првите месеци. По раѓањето, новороденчето реагира на светлина и темнина и на контрастот на црно-бело, додека од четири месеци може да препознае бои.

Тие комуницираат физички

Иако не можат да зборуваат, бебињата сепак можат да комуницираат физички. Мавтајќи, кимајќи или покажувајќи. Истражувањата покажуваат дека бебињата кои комуницираат повеќе ќе комуницираат подобро физички и вербално.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote