in

БИЗАРНО! Вулкан еруптираше на Карибите, евакуација само за вакцинираните!

Еруптираше вулканот Ла Софриере, лоциран во островската држава Сент Винсент и Гренадин во источна Карибите. Според светските медиуми, експлозивната ерупција следела по издавањето на наредбата за задолжителна евакуација.

Премиерот Ралф Гонзалвес рече дека оние што сакаат да се качат на бродови или да најдат засолниште на други острови мора да бидат вакцинирани. Научниците ја предупредија владата за можна ерупција откако забележаа сеизмичка активност што покажа дека магмата се движи близу до површината.

Директорката на сеизмолошкиот центар Ерусила Жозеф изјави дека столбот од пепел достигна висина од 10 километри и дека е невозможно да се предвиди дали претстојните потенцијални експлозии ќе бидат поголеми или помали од првата, пренесува Спутник.

Ерупцијата дојде откако владата издаде наредба за задолжителна евакуација на околу 16.000 луѓе кои живеат во црвената зона во близина на вулканот.

Официјалните лица планираа да се качат на нив и да ги пренесат во другите делови на земјата, но епидемијата на вирус на корона може да ги наруши овие планови.

Последната ерупција на вулканот Сурфер се случи во 1979 година, а во претходната ерупција, во 1902 година, починаа 1.600 луѓе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote