in

Болни и вистинити илустрации кои ни го доловуваат светот во кој живееме! [ФОТО ГАЛЕРИЈА]

Кристина Берназани живее во мало италијанско гратче меѓу Леко и Монца. Таа е социјална работничка, но и една од најпрометните илустратори во светот.

Во своите дела, таа претставува сè со што се соочува во нејзиниот професионален живот. Проблеми, пороци, двојни аршини се само дел од темите што тој ги става под псевдонимот Нуволаневицата.

Иако темите се често мрачни, нејзината публика претежно добива здив на надеж гледајќи ги овие илустрации, а важен дел од нејзината работа е подигнување на свеста кај луѓето и посочување на глобалните проблеми што не мачат.

Кристина прави илустрации скоро 30 години. Во тој период многу се смени во светот на медиумите.

„Мислам дека е многу потешко да се смее отколку да се расплаче некого. „Создавањето слики што ги насмеваат луѓето или барем ги насмевнуваат е мојот постојан предизвик“, рече таа.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote