in

Дали вакцините ковид-19 можат да влијаат на менструалниот циклус?

Вакцината против ковид-19 има поинаков ефект врз половите, така што жените почесто ќе доживеат непријатни симптоми.

Кога станува збор за менструалниот циклус, експертите велат дека нема доволно докази за да се потврди дека вакцината може да предизвика промени во циклусот, но може да биде поврзана со стрес и реакција на пандемија, или може да биде само случајност.

Научниците бараат одговор

Лекарите не знаат точно што може да се случи, бидејќи врската помеѓу „ковид-19“ и менструалниот циклус е многу малку анализирана. Лошото крварење или предвремената менструација не е предмет на истражување, ниту споменатиот проблем се смета за несакан ефект, бидејќи многумина нема да го поврзат циклусот со вакцинацијата.

„Недостатокот на податоци за оваа врска е голем проблем. „Не сум загрижен за последиците поврзани со плодноста или повторените абортуси, бидејќи тоа е добро проучено, но неправилното крварење е важна тема“, објасни гинекологот, д-р Џен Гунтер.

Стресот може да биде одговорен

Постојат неколку теории кои можат да објаснат што се случува. За почетниците, д-р Кели Калвел, гинеколог од Сан Диего, изјавува дека стресот е многу важен фактор.

Вакцината мора да го „стреси“ организмот за да произведе антитела, а менструалниот циклус во голема мера зависи од стресот. Ова може да се случи и со други вакцини, единствената разлика е во тоа што досега немавме масовно вакцинирање, за што се дискутираше и на социјалните мрежи “, објасни докторот.

Се сомнева дека промените, како што се претходните циклуси или отсуството на истите, се поврзани со одговорот на имунитетот и влијанието на вакцините врз ендометриумот. Фактори како што се пандемискиот стрес и социјалното растојание исто така може да играат улога.

„Гледајќи ги пациентите кои постојано доаѓаат кај мене од пандемијата, можам да заклучам дека стресот што го доживуваме оваа година е неверојатен. Секако може да влијае на менструалниот циклус бидејќи се меша со мозокот кој го контролира производството на хормони кои ги прават циклусите редовни. „Дури и жените кои користат контрацепција можат да имаат проблеми поради стрес“, објаснува гинекологот д-р Мери Розер.

Исто така, постојат промени како слаб сон, недостаток на физичка активност, како и губење на тежината или акумулација што може да влијае на разни промени.

Ретките промени не загрижуваат

Д-р Роузер верува дека не е проблем ако се појават неколку неправилни циклуси секоја година, но ако тоа не се подобри дури и по неколку месеци, важно е да се консултирате со вашиот лекар.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote