in

ЛИЦА со висок притисок може да пијат кафе само во 2 случаи! Руските лекари предупредуваат кога постои ризик

Вечна дилема: дали да пијам кафе ако страдам од хипертензија и колку е „опасно“?

Постојано слушаме предупредувања дека кафето е опасно за луѓето со висок крвен притисок, а со тоа и за оние со срцеви проблеми. Бројни студии ја оспорија оваа теорија, но постојат неколку фактори на кои треба да обрнат внимание луѓето со овие проблеми доколку редовно го пијат овој омилен црн пијалок.

Од друга страна, забележана е разлика помеѓу мажите и жените кога станува збор за влијанието на кафето врз здравјето. Некои студии покажаа дека конзумирањето на повеќе од три шолји кафе на ден може да го зголеми развојот на тромбоемболичен мозочен удар кај мажите, додека кај жените не е забележан таков ефект.

Сето ова е поврзано со притисокот, и бидејќи не само кај нас, туку и во светот, огромен број луѓе – особено постарите лица – страдаат од хипертензија, се поставува прашањето дали им се препорачува да пијат кафе.

“Кај пациенти со хипертензија, ако не пијат кафе за прв пат и ако се” прилагодени “на него, овој пијалок не треба да предизвика понатамошно зголемување на крвниот притисок. Постојат научни студии кои велат дека редовна употреба на црн пијалок дури и го намалува ризикот од срцев удар, срцеви удари и аритмии “, објасни за руските медиуми гастроентерологот д-р Александар Мјасников.

Сепак, советот е да обрнете внимание на реакцијата на организмот откако ќе го испиете пијалокот.

“Ако вашата енергија скокне наеднаш, се чувствувате будни и подготвени за активност, многу е веројатно дека кафето ќе ви донесе корист. И ако таквите ефекти се појават подоцна, по 3-5 часа, тоа значи дека полека го разградувате кофеинот, во кој случај е подобро да не претерувате со овој пијалок “, додаде гастроентерологот Константин Спахов.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote