in

Данска ќе гради „енергетски остров“ кој ќе снабдува енергија за милиони жители

Проектот во кој се предвидува да се изгради енергетски остров во Данска кој ќе снабдува со енергија околу 3 милиони домаќинства доби зелено светло од властите на државата.

Огромниот вештачки остров, ќе биде изграден на Северното море и ќе биде голем колку 18 фудбалски игралишта. Ова е воедно и најголемата конструкција во историјата на Данска и ќе ја чини државата околу 24 милијарди долари. Се предвидува дека проектот ќе биде завршен во 2033 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote