in

Данскиот министер поднесе оставка поради одлуката на владата да ги убива куните!

Моргенс Јенсен, данскиот министер за земјоделство, поднесе оставка поради одлуката на владата да убие култивирани визи (куни), со цел да се спречи ширењето на коронавирусот од животните на луѓето.

Својата одлука Моргенс Јенсен ја објави на социјалните мрежи во средата навечер, наведувајќи дека веќе нема поддршка од мнозинството во парламентот, пренесува Еуроњуз.

Поради одлуката на владата на премиерот Мета Фредериксен да убие 17 милиони куни од 1.100 фарми, избувна најголемата криза на данската влада од почетокот на пандемијата на вирусот корона.

На почетокот на овој месец, владата одлучи да го убие целото население на куни поради мутиран корона вирус, откриен кај животни, што може да влијае на ефективноста на идната вакцина против оваа болест.

Таа драстична одлука беше донесена по анализата на данскиот институт за јавно здравје и здравствените власти, кои открија мутиран вид на вирус во крзно од визон.

Во Данска се одгледуваат визи за нивното крзно, а земјоделците тврдат дека одлуката на владата ќе влијае на нивниот бизнис.

Нешто подоцна, данската влада утврди дека нема законска основа за уништување на целата популација на животни и дека одлуката може да важи само за област или фарма каде што биле откриени заразени животни.

Данско министерство: Новиот вид на вирус веројатно е истребен

Новиот мутиран вид на коронавирус, откриен на фарми во визон (куна) во Данска, најверојатно изумрел, објави данското Министерство за здравство.

„Не се пронајдени нови случаи на варијанта кластер пет во Висон од 15 септември, па затоа Државниот институт за серум процени дека оваа варијанта е најверојатно изумрена“, се вели во соопштението на Министерството.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote