in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 890 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 349
-Битола 68
-Куманово 59
-Прилеп 52
-Тетово 36
-Струмица 35
-Велес 32
-Охрид 29
-Кавадарци 27
-Штип 25
-Кочани 24
-Кичево 20
-Гостивар 19
-Виница 15
-Гевгелија 14
-Неготино и Валандово по 11
-Струга, Свети Николе и Радовиш по 9
-Пробиштип 7
-Крива Паланка 6
-Ресен и Берово по 4
-Делчево и Демир Хисар по 3
-Богданци, Демир Капија и Кратово по 2
-Крушево, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (35г, 39г , 61г, 69г, 73г, 80г ,84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 починати лица од Прилеп ( 71г,72г и 77г) и Битола (64г,65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г), по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г)и Охрид (77г).
Регистрирани се 1.024 оздравени пациенти од:
-Скопје 464
-Битола 74
-Куманово 65
-Прилеп 60
-Кавадарци 51
-Велес 40
-Гостивар 27
-Штип 26
-Тетово 25
-Струмица и Гевгелија по 21
-Берово 16
-Кочани 15
-Кичево, Неготино и Валандово по 13
-Радовиш 12
-Ресен 9
-Свети Николе 8
-Крива Паланка 7
-Виница и Богданци по 6
-Македонски Брод и Дебар по 5
-Пробиштип, Демир Капија, Крушево и Делчево по 4
-Пехчево 3
-Кратово 2
-Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote