in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 323 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања, а регистрирани се 323 нови случаи на Ковид 19 во:
-Скопје 96
-Куманово 35
-Прилеп 20
-Струмица 17
-Битола 16
-Кочани 13
-Велес 12
-Тетово и Гостивар по 11
-Охрид и Кичево по 10
-Кавадарци и Неготино по 8
-Штип и Радовиш по 7
-Ресен 6
-Свети Николе и Виница по 5
-Делчево 4
-Струга, Берово и Крушево по 3
-Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Кратово по 2
-Гевгелија, Валандово, Богданци, Пехчево и Македонска Каменица по 1
Пријавени се вкупно 24 починати лица: 8 од Скопје (32г,53г,68г,71г,73г,83г,87г и 87г), 4 починати лица од Битола (72г,73г,81г и 82г), по 2 од Струмица (71г и 71г), Прилеп (72г и 80г) и Куманово (62г и72г), и по 1 починато лице од Штип (87г),Тетово (75г), Гостивар (64г), Кочани (64г), Охрид (72г) и Струга (71г).
Регистрирани се 714 оздравени пациенти од:
-Скопје 295
-Струмица 91
-Прилеп 73
-Битола 49
-Куманово 32
-Штип 30
-Тетово 24
-Велес 23
-Радовиш 13
-Гевгелија и Валандово по 11
-Кавадарци 8
-Гостивар, Виница и Дебар по 7
-Кочани 5
-Охрид, Струга, Берово и Богданци по 4
-Неготино и Свети Николе по 3
-Делчево и Крива Паланка по 2
-Пробиштип и Демир Капија по 1
Досега во земјата се направени вкупно 729.337 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.137, бројката на оздравени пациенти е 135.367, на починати е 5.016, а бројот на активни случаи изнесува 12.754.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote