in

ГЕСТ ЗА ПОЧИТ! Сопственикот на добро познат фризерски салон го продал локалот на најдобриот вработен за само еден долар!

Пио Императи, сопственичката на ценетиот фризерски салон што го носи неговото име, ризикуваше и ја ангажираше фризерка Кети Мура веднаш штом завршила занаетчиско средно училиште пред 15 години.

Од тогаш се снаоѓа толку добро што Императи го продаде својот салон во Њу Хејвен, Конектикат, за само еден долар.

„Таа е добра фризерка, исто така е добра берберка, многу е убава“, изјави Императи за весникот „Haveу Хевен Регистри“ за продажбата на фризерското студио „Пио на Италија“. „Јас и го продадов за еден долар за да не задржи пријатели.

Иако Мура ќе и плати кирија на Императија, таа заштеди десетици илјади долари хонорари за набавката на салонот и нема да плаќа опрема, материјали и клиентела.

Императи (79) сè уште работи во неговиот поранешен салон, но сега само како надворешен соработник.

„На крајот, се оствари мојот сон дека можам да го предадам салонот на некој достоен“, рече тој.

Императи работел 56 години на разни места и во разни продавници, почнувајќи од берберницата во 1965 година, се наведува во весникот.

Мура, која сега има 32 години, се сеќава дека кога завршила училиште „никој не сакаше да ме вработи бидејќи немав искуство“. Повикала наставничка за помош и го добила телефонскиот број на Императи. Тој и неговата сопруга го испробаа и на крајот ја вработија.

“Станавме како семејство. Тој е таков со сите што влегуваат во салонот”, рече Мура за Императијата. „Тој сака секој што работи тука да напредува и да стане нешто.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote