in

СмешноСмешно СлаткоСлатко WTFWTF УбавоУбаво

Џабе пиете толку вода, нема да бидете хидрирани: Само еден пијалок е спас

Вистина е дека водата е совршена за одржување на хидратацијата, но повеќето луѓе мислат дека во текот на летото е најважно да се консумира што повеќе од неа.

 

Сепак, премногу внесување на вода е лошо за здравјето и може да предизвика долгорочни здравствени состојби. Кога е жешко, многумина посегнуваат по ладна вода, сакајќи да го задржат своето тело хидрирано. Малкумина знаат дека за хидратација е потребен друг пијалок.

За да се надомести изгубената течност, хидратацијата се постигнува со внесување на електролити, минерали кои помагаат во рамнотежата и регулирањето на течностите во телото. Тие се неопходни за работа на мускулите, а најдобро е да ги земате кога имате дијареа, повраќање, проблеми со мокрењето, после тренинг и за време на жештини.

Замор, слаба циркулација, неправилно чукање на срцето, може да бидат некои од знаците кои укажуваат дека на телото му недостасуваат електролити. Иако овошните сокови се добар извор на електролити, тие не се најдобриот пијалок за замена на натриумот изгубен преку потта. Спортските пијалоци се најлесната опција за телото лесно да ги замени електролитите изгубени при тешки вежби. Покрај тоа, можете сами да направите добар извор на електролити од еден литар вода, 6 лажички шеќер и половина лажичка сол.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote