in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Домашен џем од малина: Сосема природен и без конзерванси!

Состојки:

1,7 кг свежи малини

500гр кристален шеќер

Подготовка:

Ставете ги измиените малини во тенџере и посипете ги со шеќер. Гответе до саканата густина, постојано мешајќи. Оптимално околу 45 мин. Ставете топол џем во претходно загреани тегли. Потоа затворете убаво, вратете се во рерна 90 минути на 90 степени. После тоа, исклучете ја рерната и оставете ги теглите преку ноќ. Пријатно!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote