in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Еве што се случува во организмот кога јадете само ДВЕ кајсии на ден

Кајсиите се полни со витамини, минерали и корисни киселини, тие се извор на витамин А и се полни со овој витамин познат и како ретинол. Покрај тоа што го одржува здравјето на очите, помага во одржување на силниот имунитет и ја одржува кожата здрава, а исто така му помагаат на телото полесно да се бори против штетните бактерии.

Еве ги придобивките ако јадете кајсии секој ден:

 

Го заштитува црниот дроб

Турските научници откриле силна врска помеѓу редовното консумирање кајсии и намалениот ризик од стеатоза или замастен црн дроб – иако досега само кај лабораториски стаорци. Но, оваа врска е толку јасна што веќе им овозможува на нутриционистите да препорачаат кајсии на оние кои се грижат за здравјето на црниот дроб.

Ги зајакнуваат коските

Калциумот е потребен за коските да се развијат и да останат здрави, а кајсиите го содржат во големи количини. Добро е да се знае дека без доволно калиум, калциумот не може правилно да се апсорбира во телото, а добрата вест е дека кајсиите исто така го содржат во голема количина.

Тие ги зајакнуваат крвните садови и срцето

Свежите кајсии имаат помалку калиум од бананите, а сувите кајсии се рекордери во содржината на овој микроелемент. Затоа, кардиолозите ве советуваат да го вклучите ова овошје во вашата летна исхрана – само 100-150 грама кајсии на ден може значително да го намали ризикот од болести на кардиоваскуларниот систем и да го намали нивото на т.н. лош холестерол во крвта.

Исто така, кога овошјето е полно со растителни влакна, помага во намалување на холестеролот, што значи дека го штити вашето срце. Калиумот содржан во ова овошје одржува здрави нивоа на електролити и на тој начин помага во работата на срцевиот мускул. Две кајсии на ден се доволни за да му помогнат на вашето здравје. Стил трансфери.

Тие го стимулираат варењето на храната

Без разлика дали ги јадете суви или свежи, тие се одличен извор на влакна. Ретинолот кајсија е растворлив и брзо се распаѓа во организмот, а важните хранливи материи лесно се апсорбираат. Влакната ги разложуваат масните киселини и на тој начин се грижат за здравјето на дигестивниот систем.

Тие го намалуваат оксидативниот стрес

Благодарение на високата содржина на витамин Ц и токоферол, свежите и суви кајсии имаат изразен антиоксидативен ефект. Патем, доказ за тоа е исклучителната популарност на маслата и екстрактите од ова овошје во козметичката индустрија – за среќа, антиоксидансите на кајсијата делуваат не само во корист на кожата, олеснувајќи го оксидативниот стрес во клетките на целото тело .

Тие го зачувуваат здравјето на кожата

Комбинацијата на витамини Ц, А и фитонутриенти од кајсии гарантира совршено здрава кожа. Дали сте знаеле дека антиоксидансите од ова овошје го забавуваат процесот на стареење? Ако вашите здравствени придобивки не се доволна причина да уживате кај кајсиите, можеби е убавина.

Помагаат при слабеење

Кајсиите се пријатели на секоја девојка на диета поради нивната способност лесно и брзо да го отстранат вишокот вода од телото и да го подобрат варењето на храната. Сепак, диеталниот ефект на кајсиите лесно се пропушта ако ги јадете во поголеми количини – запомнете, ова овошје содржи многу шеќер.

 

Одлични се за сончање

Кајсијата е извор на витамини А, Е, Б и Ц, како и фосфор, калиум, калциум, магнезиум. Исто така, содржи бета каротен, што е означено со неговата портокалова боја. Бета-каротин од кајсии ја штити кожата, особено од изгореници, па затоа е препорачливо да јадете кајсии ако сакате да се сончате. Ова е исто така причина што многу креми за сончање содржат бета-каротен.

Експертите исто така препорачуваат да јадете една кајсија пред оброк, со цел полесно да ја варите храната.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote