in

Прочитајте неколку интересни ФАКТИ за галаксијата АНДРОМЕДА!

1. Галаксијата Андромеда прв пат била набљудувана од Абд ал-Рахман ал-Суфи во 964 година.

2. Астрономите веруваат дека оваа галаксија се создала пред 10 милијарди години.

3. Оваа галаксија се наоѓа на 2.5 милиони светлосни години од планетата Земја.

4. Се верува дека Андромеда брои 1 трилион ѕвезди.

5. Андромеда е најбилска галаксија до нашата галаксија – Млечнот Пат.

6. Андромеда има 14 сателит галаксии кој се познати како галаксии-џуџиња.

7. Андромеда и Млечниот Пат ќе се судрат меѓусебно за околу 4.5 милијарди години.

8. Можете да ја забележите галаксијата Андромеда со голо око.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote