in

Факти за Game of Thrones што не сте ги знаеле!

1. Peter Dinklage (Tyrion Lannister) се појавува во најмногу епизоди во споредба со другите ликови. Тој се појавува во 61 од 67 епизоди.

2. Gwendoline Christie (Brienne of Tarth) тренирала 2 месеци, 4 дена во неделата, само за да ја сними сцената во која се бори со The Hound.

3. Kit Harington (Jon Snow) и Rose Lesie (Ygritte) се маж и жена во реалниот живот.

4. Iwan Rheon, актерот кој го толкува Ramsay Snow, всушност се обидел да ја добие улогата на Jon Snow на аудицијата.

5. Еден од фановите на оваа серија е и поранешниот претседател на САД – Барак Обама. Тој во еден наврат ги замолил режисерите да му дозволат да гледа епизоди од тогаш необјавената 6та сезона. Тие му дозволиле.

6. Во шестата сезона, режисерската екипа на серијата имаше на располагање неверојатни 100 милиони долари буџет. Тоа е над 10 милиони по епизода.

7. Иако постојат ликови во серијата кој биле глумени од повеќе глумци. Постои и глумец кој глумел повеќе ликови. Dean-Charles Chapman го толкувал ликот на Martyn Lannister во 3тата сезона и ликот Tommen Baratheon во подоцнешните сезони.

8. Реплика на мечот на Гандалф е всушност еден од мечовите од кој е направен Железниот Престол.

9. Еден од предците на Kit Harington е John Harington. Тој е познат по тоа што го измислил тоалетот.

10. Thomas Brodie-Sangster (Jojen Reed) е 22 годишен глумец кој глуми 13 годишен лик во серијата.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote