in ,

Што?Што?

Најдолгата гитара е долга 13 метри! Прочитајте неколку факти за гитарата!

1. Најстарите гитари доаѓаат од Персија (денешен Иран), стари се 3,500 години и се нарекувале „танбур“.

2. Најмала гитара некогаш направена се наоѓа во универзитетот Корнел во Њу Јорк. Таа е долга 10 микрометри (1 микрометар = еден делено со милион метри) и нејзините жици се 50 нанометри (100 атоми).

3. Постои шума во облик на гитара во Аргентина направена од еден фармер.

4. Најскапата гитара што некогаш била продадена била на марката Фендер и била потпишана од 19 звучни гитаристи како на пример: Џими Пејџ, Ерик Клептон, Дејвид Гилмор и др. Гитарата се продала за 2.7 милиони долари.

5. Фабриката на Фендер произведува 90,000 жици за гитара дневно, тоа е еднакво на 32,000 километри долги жици годишно.

6. Најдолгата гитара во светот е долга 13 метри.

7. Ирскиот гитариста Дејв Броун свирел на гитара 4 ипол денови без престан.

8. Производителот на гитари Ибанез, направил гитари со 7 и 8 жици.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote