in

ФАКТИ за хранатa кои мора да ги знаете!

1.Безглутенската храна не секогаш е здрава. Трендот за органска и безглутенска храна е во растење, но повеќето луѓе не разбираат дека безглутенската храна не е секогаш најздравата опција.

2.Можно е да станете зависни од брза храна.

3.Витаминот Д е еден од најбитните витамини за твоето здравје. Луѓето што немаат доволно витамин Д го зголемуваат ризикот од дијабетис, рак и остеопороза.

4.Доручекот е најбитен оброк во денот.

5.Авокадото има повеќе масти од било кое друго овошје.

6.Спанаќот има скоро исто протеини колку обично парче бифтек.

7.Лушпата на кивито е здрава и богата со витамин Ц.

8.Доколку изедете црн дроб од поларна мечка ќе умрете од предозираност на витамин А. Црниот дроб на поларните мечки има доволно витамин А за да убие 52 возрасни луѓе.

9.Млекото може да помогне во справување со депресија и вознемиреност.

10.Чоколадото е добро за вашата кожа. Тоа може да ве заштити од УВ зраци.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote