in

ФИЛМОВИ КОИ МОРА ДА ГИ ПОГЛЕДНЕТЕ! 14 филмови базирани на вистински настани! [2]

  1. Titanic – Во време кога технологијата напредува со полна брзина, луѓето почнаа да веруваат дека нема проблем што не можат да го надминат. Меѓу патниците на овој „Брод со соништа“ се наоѓа и еден млад сликар по име Jackек, кој се враќа во Америка по неколку години поминато во Европа и една млада девојка по име Роуз, која патува во Филаделфија со својот вереник и мајка си.

Двајцата млади ќе се сретнат случајно и ќе се зближат едни со други без оглед на разликата во класите. Во меѓувреме, природата планира да стави крај на растечката ароганција на човечките суштества. Четири и пол дена по неговото заминување, на 10 април 1912 година, Титаник удри во санта мраз што траеше два часа и четириесет минути, предизвикувајќи да започнат трагичните настани, кои завршија кога беше потопен.

Филмот, во кој се испитуваа индустриската револуција во почетокот на 20 век и разликата во класите во тој период, остави свој белег на наградите Оскар.

2. October Sky – Приказната за Хомер Хикам, кој одби да остане работник, ги оствари своите соништа и стана успешен инженер на НАСА, ќе ги инспирира сите. Адаптиран од автобиографското дело на Хикам, Октомври Скај успева да добие благодарност кај публиката уште од 1999 година.

Во режија на о Џонстон, во главните улоги се појавуваат успешни актери како Џејк Лиленхал, Крис Купер и Лора Дерн. Филмот, кој раскажува приказна за луѓе кои си поставуваат свои граници не задоволувајќи се со нацртаните граници за него, е меѓу најдобрите филмови адаптирани од реалниот живот.

3. Ghandi – Филмот Ганди, кој беше објавен во 1982 година и го одбележа церемонијата на доделувањето на Оскарите во тој период, доаѓа пред нас под раководство на магистерскиот режисер Ричард Атенборо. Оваа продукција открива впечатливи делови за Махатма Ганди; Прави разлика со својата екипа мајстори како што се Бен Кингсли, Ом Пури и Даниел Деј Луис.

Младоста на Ганди ги инспирира оние што ја следат важната улога и мирниот отпор што тој го имаше во борбата за слобода на Индија против Велика Британија за време и по учебните години.

4. Dallas Buyers Club – Животите на две лица од различни светови и ликови се комбинираат со брутална болест. Станува збор за солидарност и борба на транссексуалец и „мачо“ човек со СИДА за надминување на оваа немилосрдна болест.

Оваа оскаровска продукција, со извонредни настапи на aredеред Лето и Метју Меконахи, е меѓу најдобрите филмови за биографија.

5. The Imagination Game – Ние ја продолжуваме нашата листа со математички генијалец кој целосно ја смени историјата на светот, но не го најде она што го заслужува во историските книги.

Алан Туринг, кој ја декодираше енигмата, за која Германците рекоа дека „никогаш не може да се скрши“, беше принуден да изврши самоубиство поради неговите сексуални преференции. Еве го филмот Енигма (Имитационата игра) од 2014 година, кој зборува за животот на овој математички гениј; Вклучува и успешни актери како Бенедикт Камбербач, Кира Најтли, Метју Гуд и Марк Стронг во својот персонал. Филмот, кој раскажува за реалниот живот на Алан Туринг, е многу шокантно дело со својата епска нарација.

6. The Persuit of Happiness – Додека бевме млад претприемач од средна класа, ние продолжуваме да бидеме фасцинирани од предизвикувачката приказна за успехот на Крис Гарднер, кој најпрво го погоди дното со погрешна инвестиција, а потоа стана и примерен претприемач.

Извршување на среќата од 2006 година, во режија на Габриеле Мучино; Станува многу поимпресивна продукција со извонредните настапи на дуото Вил и adејден Смит.

Не успевајќи поради несреќите на својата работа, Крис е напуштен од сопругата како резултат на влошување на неговата економска состојба, додека се бори да преживее со своето дете, тој започнува како практикант во позната брокерска компанија, неговиот натчовечки успех и борба го водат кон успехот.

7. The King’s Speech – „Говорот на кралот“, кој беше номиниран на 12 награди „Оскар“ и освои 4 награди, вклучително и за најдобар филм и за најдобар режисер, е VI. Тоа е период од филмот за Georgeорџ кој го надминува своето пелтечење.

Приказната за филмот, која ја влечеше солидната екипа, започнува по смртта на неговиот татко Georgeорџ V, кога постариот брат на Фредерик Артур Џорџ, Едвард, го префрли престолот на Алберт Фредерик Артур Џорџ за да се ожени со Американецот Волис Симпсон. Новиот крал, кој мораше да биде во јавноста за да го зајакне воениот морал и да ги одржи заедно, има една голема пречка. Кралот, кој има проблеми со зборување пред јавноста, мора да го надмине пелтечењето што го мачи уште од детството.

За да му помогне на новиот крал да го надмине својот проблем и да го подготви за кралска функција, влегува австралискиот логопед Лионел Лог.

8. Lion – Лав е драмски филм во 2016 година во режија на Гарт Дејвис и адаптиран од Лук Дејвис, од сценарио на Сару Бриерли што ја раскажува приказната од реалниот живот, а го напиша Лери Батроуз. Во филмот играат Дев Пател, Руни Мара, Никол Кидман и Дипти Навал. Петгодишно момче од Индија, по име Сару, исчезна на улиците на Калкута илјадници километри од неговиот дом. Тој се бореше со многу проблеми пред да биде посвоен од австралиска двојка; 25 години подоцна, тој тргнува да го најде своето изгубено семејство. На 89-тото доделување на наградите „Оскар“, тој доби 6 номинации, меѓу кои за најдобар филм, за најдобра споредна машка улога (Пател), за најдобра споредна женска улога (Кидман) и за најдобро адаптирано сценарио.

9. Rush – Производството Rush for Victory (Rush) од 2013 година, што е за фаталната борба на двајцата легендарни возачи на Формула 1, Jamesејмс Хант и Ники Лауда, за освојување на шампионската титула, исто така е на нашата листа. Добитник на наградата за најдобра монтажа БАФТА, овој филм на Рон Хауард; Исто така, прави разлика со силниот персонал кој го сочинуваат Крис Хемсворт, Даниел Брул, Оливија Вајлд, Александра Марија Лара и Натали Дормер.

10. Spothlight – Во дивината е игран филм од 2007 година, базиран на книжевната книга на Jonон Кракауер од 1996 година за авантурите на младиот човек по име Кристофер МекКендлес, со исто име. Во режија и продукција на Шон Пен, во филмот играат Емил Хирш, Винс Вон и Кетрин Кинер.

Филмот беше номиниран за Оскар за најдобра монтажа и најдобра споредна машка улога (Хал Холбрук). Ново дипломираниот колеџ, Кристофер, со влијание на минатите проблеми со неговите родители, се откажува од сè што има и се обидува да живее сам во дивината на Алјаска. За време на неговото двегодишно патување до Алјаска, тој се спријатели со многу шарени ликови.

11. A Beautiful Mind – Џон Форбс Неш ги започнува студиите на Универзитетот Принстон со стипендија. За време на овој процес, генијалецот Неш, кој секогаш го чувствувал својот брилијантен ум и има проблем на хармонија со оние околу него, доаѓа во фаза на презентирање и докажување на неверојатна теорија. Така, генијалниот човек, кој ја ширел својата репутација во математичките кругови, со текот на времето почнува да покажува симптоми на шизофренија.

Неш пристигнува во фаза кога веќе не може да ги разликува реалните факти од светот што го создаде од неговите измислени реалности.

Mind Games се фокусираа на реалната животна приказна на славниот математичар Џон Неш, кој беше награден со Нобелова награда многу години по неговите значајни достигнувања, а својот успех го докажа со Оскарите кои ги освои во две важни категории.

12. The Pianist – Пијанистот, филмот на Роман Полански, кој освои три Оскари, зборува за вистинска драма сместена за време на Втората светска војна.

Адаптиран од истоимената книга во која познатиот полски пијанист Владислав Шпилман ги раскажува своите мемоари, филмот се фокусира на преживувањето на славниот пијанист во предградието на Варшава, кој некако избега од заминување во затворски логор, во време кога животот беше оневозможен во нацистичката Полска.

Музичарот, кој води навистина мизерен живот во предградијата, ќе се бори херојски со другите луѓе, дури и ако претрпи глад и понижување. Кога ќе дојде денот и ќе добие шанса да избега, тој ќе се засолни во урнатините на главниот град и ќе ја врати надежта со неочекувана помош.

Филмот му донесе Оскар на Адриен Броди за најдобра машка улога.

13. City of God – Името на еден од сиромашните квартови основано од владата надвор од Рио де Janeанеиро во Бразил е „Цитада де Деус“, што значи град на Бога.

Lifeивотот е многу тежок во ова сиромашно и преполно соседство, сиромаштијата и невработеноста ги турка младите, дури и децата на возраст од кои може да се сметаат за бебиња, на криминал. Користењето дрога и носењето оружје се смета за обично и природно, дури и за децата од основно училиште.

Приказната започнува во 60-тите години на минатиот век, кога оваа област за првпат е основана и се раскажува како глас од устата на Бускапе (Александар Родригес), едно од малите деца, со прекар „Ракетата“. „Ракета“ е всушност најбенитна и, според неговите зборови, не склона кон криминал, е ентузијаст за фотографија и сонува да стане репортер.

До 1970-тите, генерациите се менуваа, малите растеа, но бандите станаа уште поостри и немилосрдни. Додека војните за доминација, кои ги разгоруваат бандите кои не можат да го делат гетото меѓу себе, продолжуваат со полна брзина, „Ракета“ започнува да работи на нарачки во весник. Кога некои од фотографиите што ги направил со помош на случајности се објавени во весникот, тој го прави првиот чекор во својата идеална деловна репортерка.

Бидејќи администрацијата на весникот е единствениот фотограф кој може да влезе во гето, тој му го довери ова издание. Успевајќи да ја види последната голема војна на бандите од нејзиното скривалиште, „Ракета“ фаќа слава и си ја обезбедува својата нова работа во весникот.

На крајот од филмот, каде што бандите се уништуваат едни со други, се гледа дека трета генерација веднаш го зазема своето место на уште помлада возраст, па дури и тие почнуваат да прават планови за убиства без да губат време. Сместен во криминалните сиромашни простории на Рио Де Janанерио, филмот успева да ја размрда публиката.

14. Good Fellas – Во „Најдобри пријатели“, гангстер по име Хенри Хил се обидува со херој со своите двајца пријатели. Неговите двајца пријатели, чии очи се повисоки, ги убиваат останатите вмешани во грабежот и почнуваат да се издигнуваат во мафијата. Оваа ситуација има негативно влијание врз Анри и тој треба да стори нешто во врска со тоа.

Гудфелас, едно од ремек-делата на големиот мајстор Мартин Скорсезе, беше номиниран за 6 Оскари во 1991 година и го освои eо Пеши за најдобар актер во споредна улога. Овој филм е базиран на книгата на Николас Пилеџи „Висеги“, за животот на Хенри Хил.

Во филмот играат Реј Лиота (Хенри Хил), Роберт Де Ниро (Џими Конвеј), eо Пеши (Томи ДеВито), Лореин Брако (сопруга на Хил) и Пол Сорвино (Поли Цицеро). Филмот беше номиниран за 6 различни Оскари, доби награда eо Пеши за најдобар актер во споредна улога и беше награден со награда за најдобар филм на наградите БАФТА.

Firm Friends е рангирана на 6-то место на Топ 500 листата на списанието Empire во 2008 година, 92-та на Топ 100 листата објавена од Американскиот филмски институт во 1998 година и повторно ажурирана во 2007 година и 17-та на листата Топ 250 на IMDb.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote