in

Ги сушете алиштата во затворен простор?! Кога ќе го прочитате ова, веднаш ќе престанете!

Многу луѓе, со доаѓањето на постудените денови,алиштата ги сушаат внатре во становите или куќите. Но, тоа е голема грешка.

Хемикалиите од детергентите и омекнувачите на ткаенината испаруваат од влажна и свежо измиена облека. Сушењето во затворено го зголемува нивото на влажност за 30 проценти.

Влагата кај некои луѓе предизвикува главоболки и проблеми со дишењето. Мувла се развива во влажна просторија, што може да предизвика алергиски реакции.

Ниту сушењето на радијаторот не е решение. Најдобар избор е машина за сушење алишта.

Сушењето на свеж воздух е идеално, дури и кога е многу ладно.

На температура под нулата, алиштата прво ќе замрзнат, а потоа ќе се исушат.

Предноста на сушењето на отворено е тоа што алиштата нема да добиат разни мириси од вашиот дом, што е посебен проблем при готвење храна со интензивен мирис.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote