in

WTFWTF

Изненадувачки факти за џуџестата планета Плутон која веќе не е класифицирана како планета!

Сите ја знаевме планетата Плуто како дел од сончевиот систем. Но во 2006та година беше прогласена како планета џуџе. Со тоа се разгореа дискусиите дали Плуто треба да се смета како планета или не! Во прилог имаме неколку интересни факти за планетата.

  1. Како повеќето планети името го добила од римските богови. Во грчката митологија богор на смртта е Хадес. Според митологијата се смета дека Хадес го контролира Плутон и дека планетата е лоша и немилосрдна.

2. За прв пат ја пронашол Clyde Tombaugh – Clyde, на 18ти Февруари 1930тата година од неколкуте насликани фотографии увидел на некоја планета но не бил сигурен. После долги истражувања се потврдило присуството и било обелоденето во јавноста.

3. Површината на планетата е -229 целзиусови степени и воедно е и најстудената планета на светот.

4. Дијаметарот на планетата Плутон е 2376 километри

5. Планетата Плутон има 5 сателити – Charon, Nix, Hydra и подоцна пронајдените Styx и Kerberos.

6. Што ако успеевме да ја доближиме Плутон до сонцето?

Оддалеченоста на Плутон од Сонцето е приблизу 5.91 милијарди километри. Ако доволно се доближи до Сонцето ќе се претвореше во комета.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote