in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Интересни ФАКТИ за државата во која потекнува буритото – МЕКСИКО!

1. Мексико е 13та земја по големина во светот и 10та според популација.

2. Мексико е дом на Чивавата, најмалата раса на кучиња во светот.

3. Мексиканците се потомци на античките цивилизации: мајите, инките, ацтеките и др.

4. Ацтеките жртвувале 1% од својата цивилизација секоја година.

5. Мексико има втора најголема популација на католици во светот.

6. Во оваа држава потекнале авокадото и доматите.

7. Цесар салатата исто така потекнува од Мексико.

8. Денот на мртвите е вистински празник во оваа држава.

9. Во Мексико се наоѓа најголемата пирамида во светот.

10. Телевизорот во боја бил направен во Мексико.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote